V dnešním moderním, uspěchaném světě je často dost těžké zdravě se stravovat a tedy i zdravě žít. Životospráva některých se ani v nejmenším nedá nazvat vyváženou. To vše může být zapříčiněno nedostatečnými informacemi z oblasti správného stravování a vhodných potravin.
Čím dál častěji se setkáváme s výrazy jako superpotravina nebo superjídlo, mnozí však ještě stále neví, co to vlastně znamená. Nejdůležitější je, že superpotravina není uměle vyrobený produkt: toto čestné pojmenování mohou dostat pouze ty potraviny, které obsahují v co největší míře nevyhnutné živiny pro člověka. Ještě lépe však zdraví slouží výtažky ze superpotravin, ve kterých jsou prospěšné složky přítomny ve zvýšeném množství.
Přečtěte si níže o výtažcích superpotravin >>
Pokud bychom to chtěli popsat ve zkratce, tak superjídla jsou ty ne uměle vyrobené potraviny, které mají na základě přírodního složení v porovnání s jinými potravinami příznivější účinek na zdraví a/nebo všeobecnou psychickou kondici, resp. duševní svěžest. Přispívají k prevenci a léčbě onemocnění a také ke zpomalení procesu stárnutí. V tom se shodují všechny definice, že superjídla jsou mimořádně bohatá na vitaminy, minerální látky, antioxidanty, vlákninu a jiné živiny nezbytné pro ideální fungování lidského organismu. Označení super vlastně naznačuje rozmanitost a množství prospěšných složek, kvalitu potraviny celkově. Důležitou vlastností superpotravin je, že nemají žádné nežádoucí účinky, nebo se projevují jen ve zcela nepatrné míře. A ještě něco: superjídla se mohou užívat ve své původní formě a neobsahují přídavné látky.
Prohlédněte si naši nabídku organických superpotravin >>
Největší předností superpotravin , v porovnání s jinými zdravými jídly je, že osahují látky, které jsou potřebné na vyvážené fungování organismu: pokud konzumujeme superpotraviny, můžeme si být jistí, že nebudeme trpět žádným nedostatkem. Zamysleme se nad tím, jaké množství a druhy ,,klasických“potravin bychom si každý den museli zajistit na to, abychom mohli prohlásit to stejné. To však ani zdaleka neznamená, že by superživotospráva nebyla různorodá: mezi superjídly se totiž rovnoměrně nachází zelenina, ovoce, ryby a řasy. Příjemných chutí se tedy nemusí zříci ani ti, kteří se rozhodnou pro superpotraviny. Ze superpotravin se nejčastěji konzumují zelená pšenice, borůvky, góji, zelený ječmen, čokoláda, acai bobule, mastné mořské ryby, řasa spirulina, brokolice, zelený čaj, řasa chlorela, chia semínka, červená řepa a česnek.
I pro superpotraviny platí, že ne vždy je možné zajistit jejich příjem v dostatečném množství, především v dnešním uspěchaném světě. V tom případě nám pomohou přírodní výtažky (extrakty), které obsahují všechny účinné složky superjídla v původní formě, ale koncentrované. Znamená to, že výtažek disponuje všemi pozitivními vlastnostmi superpotraviny, jeho konzumace je však mnohem jednodušší, protože je dostupný ve formě prášku nebo kapslí. Není třeba žádné mimořádné přípravy, díky výtažku můžeme přijat do svého organismu superpotraviny kdykoliv během dne. Navíc existují přípravky s výtažky z několika superpotravin, které účinkují dohromady, takže jejich aplikace přináší ještě lepší výsledek.
Vytvořte si vlastní superpotravinu smícháním jedné nebo více superpotravin s obyčejným mlékem, sojovým, rýžovým nebo ořechovým mlékem. Hotový koktejl konzumujte na snídani, oběd, nebo když máte chuť na něco dobrého. Přidejte superpotravinu k předpřipraveným nebo domácím ovocným koktejlům, ale můžete ji použít i k hotovým jídlům, dezertům, dresinkům, případně i k müsli. Buďte kreativní a experimentujte! Vždyť superpotravinu lze využít mnoha způsoby. Připravte si směs se zeleninovým základem, smíchanou se spirulinou, chlorelou, zelenou pšenicí a ječmenem. Konzistenci superpotraviny můžete podle sebe měnit přidáním ovoce- např. banánu. Pokud máte rádi sladké, vlastnoručně připravený koktejl můžete osladit cukrem z kokosového květu, medem, stévií, sirupem z agavy nebo javorovým sirupem.
Prolistujte si naši knihu receptů!
Vědci z William Paterson University sestavili seznam nejzdravějších superjídel. Ze studie zveřejněné ve vědeckém časopise Preventing Chronic Disease vyplývá, že ze 17 živin (draslík, vláknina, bílkoviny, vápník, železo, thiamin, riboflavin, niacin, kyselina listová, zinek, vitaminy A, B6, B12, C, D, E a K), nezbytných pro člověka, nejvíce obsahuje řeřicha potoční (jiným jménem řeřicha lékařská), která je však pro svoji chuť není až tak oblíbená.