Ačkoli původní funkcí serapeptázy bylo pomoci housenkám bource morušového dostat se z jejich kukly, tento přírodní enzym se schopností rozpouštět bílkoviny dokáže ještě mnohem víc! Tím, že rozpouští škodlivé a zbytečné bílkoviny, které se nacházejí v lidském těle, snižuje se množství hlenů, které se tvoří v dýchacích cestách, odstraňuje povlaky z cévních stěn, odstraňuje cysty, přitom účinně snižuje záněty a tlumí bolesti, navíc ještě podporuje hojení ran, čímž brání tvorbě patologických jizev.
Je to přírodní lék
Na první poslech se jeví jako zázračný lék, ačkoli enzym serapeptáza schopný rozpouštět bílkoviny - který mylně zvyknou nazývat i enzymem bource morušového - nebyl vyvinut po mnoha pokusech v laboratorních podmínkách. Můžeme za ni totiž děkovat housence bource morušového, respektive mikroorganismu nazývaného Serratia E-15, který žije v jejím těle. Ani náhodou se nejedná o parazita, protože tato enterobakterie má důležité poslání ohledně housence bource morušového: jejím úkolem je rozpouštět zámotek, do které se zakuklila. Serratia E-15 v podstatě rozpouští tuto mimořádně odolnou bílkovinu, čímž umožňuje housence bource morušového, aby ve svém životě mohla pokračovat už jako motýl - bourec morušový. Bohužel, housence bource morušového tento stav již není dopřán, protože ji pěstují výslovně pouze kvůli hedvábným nitkám, z nichž upředla svou kuklu. Nakolik hedvábnou nit se již tehdy nedá odmotat, kdy se bourec morušový provrtá přes svou kuklu, zničí ji ještě v jejím nevyvinutém stavu.
Je důležité vědět, že k výrobě enzymu serapeptáza není zapotřebí bource morušové připravit o život, tento enzym nezískávají z organismu bource morušového, ale ho produkují pomocí bakterií Serratia E15!
Je to antiflogistikum, analgetikum a podporuje hojení ran
Enzym serapeptáza má příznivé účinky i na lidský organismus tím, že zmírňuje záněty takovým způsobem, že rozpouští a zkapalňuje zanícené a odumřelé tkáně, a to bez jakýchkoliv vedlejších účinků. Jako přirozený prostředek k rozpouštění katarů je schopen účinně zmírňovat stavy, které jsou doprovázeny intenzivní tvorbou hlenů, ať už se jedná o nachlazení, chřipku, o záněty přínosných dutin, dutin obličeje nebo čela, jakož i o různé alergie a astma. Jeho vliv na zmírňování zánětů se uplatňuje i při různých zánětech střev (například Crohnova choroba, zánětlivé postižení tlustého střeva, syndrom dráždivého tračníku), ale pomáhá i při zdolávání zánětů ženských orgánů, zubů, respektive kloubů. Kromě toho serapeptáza pozitivně působí i na cévní systém: podporuje ho a na cévních stěnách rozpouští ty usazeniny, které způsobují zúžení cév, nebo třeba i onemocnění srdce a krevního oběhu. Z toho vyplývá, že aplikací enzymu serapeptáza lze snížit riziko kornatění cév, vzniku vysokého krevního tlaku, trombózy, ba zabraňuje i uvolňování těch látek, které v zanícených tkáních způsobují bolesti. V případě léčby antibiotiky serapeptáza urychluje léčebné procesy, ale je účinná i při hojení ran, nakolik dokáže odbourávat přebytečné jizvovou tkáň. V neposlední řadě podporuje detoxikaci organismu, a v případech poruchy trávení a trávicí soustavy je přímo nenahraditelný.
Na co se přitom vyplatí dbát?
Ačkoli enzym serapeptáza nemá žádné kontraindikace, ti, kteří mají problémy se srážlivostí krve, před jeho nasazením by bezpodmínečně měli konzultovat se svým ošetřujícím lékařem, protože působí na ředění krve!
Serapeptáza je lék, který se ve velké míře používá v Japonsku a v Evropě, zatímco ve Spojených státech ji zařadili mezi potravinové doplňky.
Zdroje:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12911824
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/2688125
https://www.researchgate.net/publication/283248771_Antiinflammatory_activity_of_serrapeptase
https://www.researchgate.net/publication/16829099_A_multi-centre_doubleblind_study_of_serrapeptase_versus_placebo_in_post-antrotomy_buccal_swelling