Listová kapusta (kadeřavá kapusta) je mimořádně účinným prostředkem pro posílení imunity, při pravidelné konzumaci pomáhá zhubnout, zkrášluje pokožku, zlepšuje duševní výkonnost, ba co víc, posiluje i náš zrak. Je to skutečná superpotravina, tento druh zeleniny patří mezi nejbohatší na vitamíny.
Vlastnosti listové kapusty (nebo kadeřavého kapusty) z hlediska ochrany zdraví se řadí mezi nejvýznamnější i mezi superpotravinami. Je to mimořádně všestranná a účinná bylina, její pravidelnou konzumací si můžeme zajistit naši fyzickou a duševní pohodu. Blahodárně působí nejen v surovém ale i v sušeném, práškovitém stavu, proto listovou kapustu máme k dispozici po celý rok.
Vitamínová bomba
Pokud mluvíme o vitamínech, je málo takových rostlin, které by v tomto směru listový kapusta překonali. Pouhých 100 gramů této rostliny pokryje podstatnou část obecné potřeby organismu. Obsahuje asi desetinásobek denní doporučené dávky vitamínu K, konzumací listové kapusty můžeme doplnit téměř celou naši denní potřebu vitamínu A a vitamínu C. Nachází se v ní více karotenoidů, než v mrkvi, kromě toho je vynikajícím zdrojem mědi, manganu, vápníku, draslíku, vitamínu B2, vitaminu B6 a kyseliny listové. Obsahuje všechny životně důležité esenciální aminokyseliny (ty náš organismus nedokáže produkovat), jeho další předností je, že mastné kyseliny omega-3 a omega-6 obsahuje v lehce rozpustné formě.
Zelenina pro posílení imunity
Listová kapusta je výborným posilovačem imunity, čemuž může děkovat především svým antioxidačním složkám, které obsahuje ve velkém množství, vitamínu C, karotenoidům, vitamínům E a A. Antioxidanty totiž neutralizují přemnožené volné radikály oslabující imunitní systém, zvyšují riziko vzniku rakovinových, srdečních a zánětlivých onemocnění, poškozují DNA a urychlují stárnutí buněk a tím i pokožky. Navíc účinné látky obsažené v kapustě listové posilují přirozenou obranyschopnost organismu i zvyšováním aktivity imunitních buněk a jejich produkcí. Jeho protinádorové účinky zesiluje i obsah Sulfuru, výzkumy dokazují, že tato sloučenina může být účinná především proti rakovině prsu a vaječníků.
Zlepšuje trávení a detoxikuje
Má vysoký obsah vláknin, díky čemuž se při konzumaci listové kapusty zlepšuje naše trávení a můžeme se rychleji zbavit i toxických látek. Vlákniny totiž odstraní toxické látky usazené v tlustém střevě - tato účinná očista střev je základem detoxikace - přes očištěné střevní stěny se pak mohou živiny optimálně vstřebávat. Alespoň tak důležité je i to, že odstraněním toxických látek z tlustého střeva může střevní flóra tlustého střeva rychleji nabýt ztracenou rovnováhu. Probiotické (užitečné) bakterie, které se živí vlákninami a produkují střevní flóru, se kvůli usazeným odpadovým látkám a toxinům nemohou dostatečně rozmnožovat, přičemž množství škodlivých bakterií postupně narůstá, což pak vede k narušení rovnováhy střevní flóry, což pak negativně ovlivňuje i funkci imunitního systému. Kromě toho vlákniny mají důležitou roli i při ochraně cév, protože přispívají ke snižování hladiny cholesterolu, tím i k prevenci zúžení cév a jiným cévním onemocněním (stroke, krvácení do mozku).
Ploché břicho díky listové kapustě
Listová kapusta nejen že napravuje trávení, ale normalizuje i vyprazdňování, a také podporuje odbourávání tuků. Díky tomuto působení nám může pomoci k tomu, abychom měli ploché břicho. Nezapomínejme: ploché břicho je sice i esteticky přitažlivé, ale mnohem podstatnější je, že tuky nahromaděné na břiše (ať už se objevuje před břišním svalem, pod kůží, nebo za břišním svalem) znásobují riziko mnoha onemocnění jako cukrovka nebo kardiovaskulární onemocnění. Proto je třeba usilovat o odstranění tuků v břišní oblasti, přičemž nám listová kapusta může být ve velké míře užitečný.
Další příznivé účinky
Kromě výše uvedených má listová kapusta ještě mnohé další příznivé účinky. Jeho častou konzumací se můžeme zbavit únavy a bolestí hlavy, zlepšit svůj zrak, vyhnout se zánětlivým onemocněním. Dá se dobře uplatnit při léčbě cukrovky, podporuje činnost mozku, zlepšuje paměť, zmírňuje příznaky astmatu, chrání kosti, zdraví chrupu a pokožku.
Zdroje:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/genome/annotation_euk/Brassica_oleracea/100
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/7797181
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1462567